O soutěži Robinsonův ostrov

survivor_oshow

Robinsonův ostrov je televizní soutěž TV Nova a je druhou českou verzí světoznámé soutěže Survivor (u nás byla americká verze vysílána pod názvem Kdo přežije). Poprvé byla tato soutěž vysílána na TV Prima pod názvem Trosečník a moderoval ji Marek Vašut. Moderátorem Robinsonova ostrova je Ondřej Novotný.

Hlavním principem této soutěže je vysazení předvybraných soutěžících na pustém ostrově, kde musí soupeřit o odměny a o to, aby setrvali v soutěži co nejdéle a mohli tak vyhrát hlavní výhru společně s titulem “poslední přeživší”. Soutěž je obrovským sociálním a psychologickým experimentem, kdy je možné pozorovat různé typy lidí, jak se k sobě navzájem chovají za různých okolností a v různých extrémních podmínkách.

Princip soutěže

Na začátku show je šestnáct až dvacet předvybraných lidí odvezeno na ostrov, kde se bude celá soutěž odehrávat. Zde jsou rozděleni do týmů (tzv. kmenů). Často kmeny obdrží nějaké nástroje potřebné k přežití. Bývá to například mačeta, hrnec a čutory na vodu.

Kmeny

Kmeny jsou nuceni postavit si přístřešek, aby se ochránily před počasím a musí si najít příjem potravy z místní přírody. Může se stát, že do začátku dostanou kmeny nějaký základní příděl potravin (například rýži). Každý kmen má svůj název, pláž na které bydlí a přidělenou vlastní barvu, která je například na šátcích, kteří soutěžící musí nosit na sobě. Díky barevným šátkům snáze divák odliší členy jednotlivých kmenů.

Soutěže a Kmenová rada (vyřazování)

V průběhu show kmeny (ke konci soutěže jednotlici) proti sobě bojují v různých soutěžích, které jsou koncipovány na vytrvalost, sílu, obratnost, řešení problémů, týmovou práci, zručnost či vůli. Někdy je soutěží pojídání nechutných jídel (včetně typických jídel místních obyvatel). V některých soutěžích musí trosečníci jíst nechutné jídlo (včetně typických jídel místních obyvatel), jiné jsou zase zaměřeny na znalosti soutěžících o místním prostředí či ostatních hráčích.

Jsou dva typy soutěží a to soutěž o odměnu a soutěž o imunitu. Odměnou bývají věci, které nejsou třeba pro přežití, nicméně učiní život soutěžících na ostrově jednodušší nebo zábavnější. V soutěži o imunitu se rozhoduje, který kmen nebude muset na Kmenovou radu. Na kmenových radách musí kmen, který nezískal imunitu vyřadit jednoho soutěžícího ze svých řad. Pokud už v soutěži zbývá málo soutěžících jsou kmeny sloučeny v jeden. V takovém případě hraje o imunitu každý sám za sebe. Vítěz individuální imunity nemůže být na kmenové radě vyloučen.

Další prvky soutěže

Soutěžící může získat imunitu i jiným způsobem než je výhrou v soutěži a to tzv. skrytou imunitu. Tato imunita bývá ukryta někde na ostrově a k jejímu nalezení bývají štábem poskytovány různé indície. Tato imunita je vždy individuální, podmínky jejího použití se mohou lišit.

Dalším prvkem show je Ostrov vyhnanství, jehož funkce spočívá v tom, že vybraný hráč je po soutěži o odměnu vyhoštěn na ostrov či odlehlé místo minimálně na jeden den a vrací se před soutěží o imunitu. Hráč poslaný na Ostrov vyhnanství je vybrán většinou vítězným kmenem nebo vítězem z individuálních soutěží.

Závěrečná kmenová rada

Vyloučení hráči opouští soutěž. Ti, kteří jsou však vyřazeni ke konci soutěže se stávají členem poroty. Porota na konci hry rozhoduje z posledních dvou nebo tří hráčů, kdo se stane vítězem a zaslouží si hlavní výhru. Na závěrečné kmenové radě je každý z finálových hráčů je vyzván, aby řekl svou úvodní řeč k porotě a zdůvodnil, proč právě on by měl dostat jejich hlasy. Odkrytí hlasů poroty probíhá až v živém vysílání. Ostatní soutěžící mohou také vyhrát nějakou výhru to v závislosti na jejich době setrvání v soutěži.

Koncept epizod

Jeden díl show zahrnuje zpravidla sestřih ze třech dnů. Přičemž jeden den je soutěž o odměnu, další den je odpočinkový a následuje soutěž o imunitu a Kmenová rada.

 

Poslední komentáře

  • Ben u Marek: “Tak jsem Robinsonův ostrov dokoukal podruhé a Marek si vítězství zasloužil. 😃Kvě 25, 21:02
  • Sára u Nika: “Ježiši, nauč se česky....Kvě 9, 21:09
  • Libuše u Martin: “Martine, "nepohrdej dny malých začátků",,čti dál..Kvě 8, 11:27

Anketa

Jste spokojeni s vítězem první série Robinsonova ostrova?

Nahrávání ... Nahrávání ...